فضاپیمای جونو از کنار قمر گانیمد با موفقیت عبور کرد

به گزارش وبلاگ دنیای گفتگو، فضاپیمای جونو ناسا نزدیک ترین گذر خود را از نزدیک قمر گانیمد سیاره مشتری انجام داد تا پس از 20 سال بشر دوباره با بزرگ ترین قمر منظومه شمسی دیدار کند.

فضاپیمای جونو از کنار قمر گانیمد با موفقیت عبور کرد

گذر جونو از کنار گانیمد در فاصله ایمن 1000 کیلومتری انجام شد و در ساعت 12:56 ظهر منطقه زمانی شرقی (به وقت تهران) به نزدیک ترین فاصله رسید. اگرچه فضاپیما در این مدت به ثبت داده ها و تصویربرداری از گانیمد مشغول بود اما دیدن تصویری از این گذر مدتی طول می کشد، زیرا ناسا معمولا زمانی داده ها را بارگیری می کند که فضاپیما مشغول فعالیت دیگری نباشد.

با توجه به سرعت بالای گانیمد هنگام گذر که تنها در 25 دقیقه انجام شد، انتظار فقط 5 تصویر از دوربین اصلی جونوکم می رود. در گذر از کنار گانیمد، سه دوربین، ابزار رادیویی، طیف سنج فرابنفش (UVS)، نقشه بردار فروسرخ شفق قطبی مشتری (JIRAM) و ابزار رادیومتر مایکروویو (MWR) استفاده شده اند. به گفته ناسا رادیومتر مایکروویو (پرتوسنج ریزموج) برای شناسایی مواد تشکیل دهنده لکه های تیره و روشن پوسته یخی گانیمد به کار گرفته شده است.

ناسا نوشت: این نخستین پرواز نزدیک ما از کنار گانیمد طی 20 سال است! منتظر تصاویر و نتایج علمی باشید. پیش از این آخرین گذر نزدیک از کنار گانیمد در سال 2000 از طریق فضاپیمای گالیله (Galileo) انجام شده بود که طی سال های 1995 تا 2003 در مدار مشتری چرخید و در این مدت چندین بار با قمرهای غول گازی منظومه شمسی ملاقات کرد.

مأموریت مهم بعدی جونو سرعت گرفتن و گذر بر فراز ابرهای مشتری است که 8 ژوئن (18 خرداد) برای سی وچهارمین بار در محیط پرتوافشان شدید مشتری قرار می گیرد. جونو یک مأموریت طولانی مدت برای کسب اطلاعات درباره فضای داخلی و آب وهوای این سیاره است و با توجه به عملکرد مطلوب، ناسا در ماه های گذشته مأموریت آن را تا سال 2025 تمدید کرد.

گذر نزدیک از کنار گانیمد می تواند اطلاعات مهمی را برای کاوش در قمرهای یخی مشتری فراهم کند. جایی که قرار است در دهه 2030 شاهد دو مأموریت جویس (JUICE) آژانس فضایی اروپا و اروپا کلیپر (Europa Clipper) ناسا باشد. قمرهای یخی مشتری به دلیل داشتن محیط های سرشار از آب و داشتن کشش گرانشی به نام منبع انرژی، محیط امیدوارکننده ای برای سکونت درنظر گرفته می شوند.

گانیمد با ابعادی بزرگ تر از سیاره عطارد، هدف اصلی مأموریت کاوشگر قمرهای یخی مشتری است که دو قمر دیگر مشتری یعنی کالیستو (Callisto) و اروپا (Europa) را کشف خواهد کرد. پیش از جونو سه فضاپیمای دیگر هم گانیمد را از نزدیک دیده اند. فضاپیماهای دوقلوی ناسا، وویجر در سال 1979 از کنار این قمر گذشت و گالیله هم در سال 2000 به نزدیک ترین فاصله با آن رسید.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از گذر نزدیک جونو از کنار مشتری

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "فضاپیمای جونو از کنار قمر گانیمد با موفقیت عبور کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای جونو از کنار قمر گانیمد با موفقیت عبور کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید