چرا نوزادان دچار زردی می شوند؟

به گزارش وبلاگ دنیای گفتگو، زردی یکی از شایع ترین بیماری ها در نوزادان است و حدود 80 درصد نوزادان نارس به درجاتی از زردی دچار می شوند که قابل درمان است.

چرا نوزادان دچار زردی می شوند؟

به گزارش وبلاگ دنیای گفتگو به نقل از ایرنا، زیبا کاوه یی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: کم کاری آنزیمی در کبد مهمترین دلیل زردی نوزاد است که می تواند همراه با پرخونی وی باشد، این آنزیم گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز بوده که می تواند در کودک ایجاد زردی کند.

وی توضیح داد: یکی دیگر از علل ناسازگاری گروه خونی مادر و نوزاد بوده به اسم مثال مادر گروه خونی O دارد، اما نوزاد گروه خونی B یا A دارد. نوزادانی که گروه خونی شان منفی است، ولی گروه خونی یا RH مثبت دارند هم دچار چنین مسئله ای می شوند.

وی گفت: عفونت های نوزادی هم یکی دیگر از علل ایجاد زردی در نوزاد است، اما یکی از مهم ترین علل زردی نوزاد که باید حتما مورد آنالیز قرار بگیرد اختلال تیروئید است. زردی نوزادان در اغلب موارد قابل درمان است، اما در موارد شدید در صورتی که درمان نگردد می تواند بسیار خطرناک باشد.

کاوه یی ادامه داد: گاهی هم زردی ناشی از شیر مادر است که در هفته اول تولد نوزاد ایجاد شده و به دلیل کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد به وجود می آید. این نوع زردی ربطی به ترکیبات شیر مادر ندارد، در این نوع زردی درمان براساس تغذیه مکرر و بیشتر شیر مادر است.

به گفته وی، در مواردی زردی مربوط به ترکیبات نامطلوب در شیر مادر است که پس از هفته اول ایجاد می گردد و تشخیص این نوع زردی فقط با مشاوره با پزشک متخصص اطفال امکان پذیر بوده و در این موارد به طور معمول به مادر توصیه می گردد با مشورت پزشک برای مدتی از شیرخشک به اسم جایگزین شیر خود برای تغذیه کودک استفاده کند.

وی گفت: زردی پوست و چشم ها، ضعف و بی حالی از نشانه های این بیماری است و اگر افزایش یابد موجب آسیب های مغزی خواهد شد پس باید جدی گرفته گردد و این بیماری بسیار شایعی است که بسیاری از والدین این بیماری را در فرزند خود تجربه نموده اند و به همین دلیل زمانی که افراد برای تماشا نوزاد می آیند درمان های متفاوتی را توصیه می نمایند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: علائم زردی در ابتدا در صورت نوزاد ایجاد می گردد و سپس سینه و شکم درگیر شده و گاهی زردی به پا ها هم کشیده می گردد، یکی از راه های ساده معین زردی در هر نوزادی آن است که با انگشت به آرامی بر روی سطح پوست پیشانی یا بینی نوزاد فشار دهیم اگر بعد از فشار پوست همچنان زرد به نظر برسد، احتمالاً نوزاد مبتلا به زردی خواهد بود. بهتر است این تست در روز مرتب انجام گردد. به علاوه در صورت زرد شدن سفیدی چشم، زردی احتمال دارد.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: یکی دیگر از این علائم تیره بودن رنگ ادرار نوزاد بوده و رنگ ادرار نوزادی که تازه متولد شده و تنها از سن وی 2 یا 3 روز می گذرد باید بی رنگ باشد، از اینرو اگر تغییر رنگ در ادرار وی مشاهده شد باید بدانید که غیر طبیعی است.

کاوه یی با بیان اینکه در نوزادان کامل، زردی نوزادی یک هفته تا 10 روز طول می کشد و اگر نوزاد نابالغ باشد یا اینکه شیر مادر خود را بخورد، ممکن است زردی بیشتر طول بکشد، توضیح داد: والدین اگر به علائم نوزاد در بدو تولد به ویژه 72 ساعت اول تولد دقت ننمایند ممکن است زردی نوزاد افزایش پیدا کند و موجب آسیب های مغزی گردد. علائم این آسیب ها در آینده برای کودک خطرناک است. علائم هشدار دهنده در این مورد کاهش فعالیت نوزاد، خواب آلودگی، بی قراری، بی اشتهایی، گریه های جیغ مانند و تشنج و عقب افتادگی ذهنی و کاهش شنوایی است بنابراین توصیه می گردد والدین زردی نوزاد را جدی بگیرند و حتما در 72 ساعت اول بعد از تولد برای آنالیز وجود زردی مراجعه داشته باشند.

به گفته وی، درمان این بیماری به شدت زردی و سن نوزاد بستگی دارد و ممکن است احتیاج به بستری باشد، زردی خفیف معمولا طی یک یا دو هفته خود بخود بهبود می یابد، اما اگر شیرخوار شما زردی میانه تا شدید داشت باید به مدت بیشتری در بیمارستان باشد.

وی اضافه نمود: درمان با نور که در این حالت شیرخوار را در زیر یک منبع نوری فرابنفش قرار داده یا در داخل پوشش های نور مصنوعی می پیچانند. نور می تواند بیلی روبین را به فرمی تبدیل کند که به وسیله کلیه قابل دفع باشد. نوزادان مبتلا می توانند تا چندین روز تحت این روش درمانی قرار گیرند.

این استاد دانشگاه گفت: تزریق داخل وریدی آنتی بادی ها می تواند زردی را کم نموده و احتمال احتیاج به دریافت خون را کاهش دهد.

کاوه یی توضیح داد: استفاده از تعویض خون هم در موارد بسیار نادر، زمانی که زردی شدید به سایر درمان ها پاسخ ندهد استفاده می گردد و شیرخوار ممکن است احتیاج به تعویض خون پیدا کند. در این روش مقادیر کمی از خون به طور مکرر از بدن خارج می گردد و سپس به همان مقدار خون وارد بدن شیرخوار می گردد. این عمل باید حتماً در بخش مراقبت های ویژه نوزادان انجام گردد.

وی یادآور شد: باید توجه داشت که در دوران بارداری راهی برای جلوگیری از ابتلا به زردی نوزاد بعد از تولد وجود ندارد و مادران نباید خود را مقصر بیماری فرزند خود بدانند.

منبع: جام جم آنلاین

به "چرا نوزادان دچار زردی می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نوزادان دچار زردی می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید